top of page

Rozvojová pomoc na najchudobnejšie krajiny zabúda. Slovensko nie je výnimkou


Správa Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj upozorňuje na pokles rozvojovej pomoci najmenej rozvinutým krajinám. Skupina najväčších darcov spomedzi najrozvinutejších krajín sveta – OECD-DAC – poskytla vlani menší objem zahraničnej pomoci v porovnaní s rekordným rokom 2013. Päťdesiatka najmenej rozvinutých krajín sveta, ktoré sú zároveň od pomoci zvonku najviac závislé, sa pritom ocitla na chvoste. Darcovia OECD-DAC podľa správy stále viac preferujú rozvojových partnerov spomedzi krajín stredných príjmov.

Neziskový sektor, ale aj samotná OECD v hodnotení vlaňajšieho výkonu a objemu zahraničnej pomoci kritizuje rozvinuté krajiny a členov DAC za polpercentný pokles oproti roku 2013 na 135 miliárd dolárov. Z tejto sumy zároveň dostali najmenej rozvinuté krajiny ešte menej ako v predošlých rokoch. Oficiálna rozvojová pomoc (ODA) pre tzv. LDC (Least Developed Countries – najmenej rozvinuté krajiny) klesla o 16 percent na 25 miliárd dolárov. Veľkým faktorom vraj bolo odpustenie dlhu Mjanmarsku, ktoré prechádza demokratizačným procesom, no i bez toho ide o 8-percentný pokles.

Ďalším dlhodobým problémom zahraničnej pomoci je, že len hŕstka najväčších darcov dokázala splniť dlhodobé ciele OSN, a to aby objem rozvojovej pomoci dosahoval aspoň 0,7 percenta hrubého národného dôchodku (HND). Ide o tradičných veľkých darcov ako Dánsko, Belgicko, Luxembursko, Holandsko či Nórsko a Švédsko. Ani cieľ G8 z roku 2004 zvýšiť objem rozvojovej pomoci na 50 miliárd dolárov ročne do roku 2010 nevyšiel a krajinám tretieho sveta skupina prispela v priemere o 18 miliárd dolárov ročne menej. Aj Európska únia sľúbila zvýšiť v roku 2004 kolektívnu rozvojovú pomoc do roku 2010 na 0,56 percenta HND (125 miliárd dolárov), no v roku 2010 nakoniec udelila svojim rozvojovým partnerom len 103 miliárd.

Featured Articles
Recent Articles
Search By Tags
No tags yet.

© 2023 by Journalist. Proudly made by Wix.com

bottom of page